lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 13 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 01. Marec, , Dnes oslavuje Albín
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Figaro, značka s bohatou históriou

  Spracoval(a) : Gabika
Dátum : 25.1.2010
späť
Späť

Poslať
 

Obľúbená značka Figaro má bohatú tradíciu, plnú kvalitnej čokolády, inovácií a nespočetného množstva verných spotrebiteľov.  Jej počiatky siahajú až do 19. storočia, kedy prudký rozvoj výroby cukroviniek podnietil firmu Stollwerck, založenú v roku 1839 v Kolíne nad Rýnom, aby expandoval na východ.

V roku 1896 si táto firma založila pobočku v Bratislave s počiatočným kapitálom 300 000 mariek a tak sa začala písať história produkcie cukroviniek v bratislavskej továrni. Bratislava mala v tom čase v Rakúsko - Uhorsku výhodnú polohu, rovnako poskytovala aj lacné pozemky za hranicou mesta, lacnú pracovnú silu a v neposlednom rade pre nemeckú firmu Stollwerck aj možnosť, ako sa vyhnúť dovoznému clu, ktoré v tom čase platilo pre cukrovinky. V novom podniku „Cisárskokráľovskej rakúsko-uhorskej dvornej továrne na čokoládu bratov Stollwerckových“ boli inštalované staršie stroje dovezené z Nemecka. Koncom roku sa tu spustila výroba lacných cukroviniek, ktoré boli určené pre najširšie vrstvy obyvateľstva. Tieto mliečne karamelky, ktoré sa nazývali „štolverky“, sa predávali v tzv. predajných automatoch a vďaka dlhodobej zmluve s rakúsko-uhorskými železnicami boli umiestnené na každej zastávke. Na konci 19. storočia sa v bratislavskej továrni okrem mliečnych karameliek vyrábal aj marcipán a pepermintové cukrovinky.

Nesporne zaujímavým faktom je, že až do roku 1910 predstavovala bratislavská továreň jediný podnik tohto druhu na celom Slovensku. Vo výrobnom procese dominovala manuálna práca a v roku 1913 predstavoval priemerný denný výkon pracovníčky v baliarni 25kg mliečnych karameliek. Neskôr, v roku 1931, už bola produkcia bratislavskej továrne rozmanitejšia, vyrábala sa v nej čokoláda, kakao, marcipán, rôzne cukrovinky, oblátky, či kandizované ovocie.

V 30-tych rokoch zasiahla aj bratislavský podnik svetová hospodárska kríza, výroba sa zredukovala a prácu stratilo veľa ľudí. Avšak v roku 1937 firma začala znovu hospodáriť so ziskom a celoročná výroba v predvojnových rokoch predstavovala 2 300 ton výrobkov pri zamestnanosti 700 - 800 pracovníkov. V období prvej republiky sa tu vyrábali bonboniéry s vlasteneckými menami ako „Kriváň“ alebo „Detvan“, avšak najpredávanejším artiklom v tomto segmente bola bonboniéra „Tú mám rád“. Ťažké vojnové roky ovplyvnili aj históriu bratislavskej továrne. Po vypuknutí 2. svetovej vojny sa závod orientoval na výrobu ovocných džemov, marmelád a umelého medu. V tomto období sa vybudovala moderná konzerváreň spracovávajúca 500 vagónov ovocia ročne. Výroba čokoládových cukroviniek bola obmedzená, zaujímavosťou je, že sa vyrábali len pre nemocnice.

Smutným dátumom v histórii bratislavskej továrne bol nesporne december 1944, kedy bola zničená vojnovým bombardovaním. V apríli 1945 sa stal závod, ako nemecký, vojnovou korisťou Červenej armády. Prehnanie vojnovej fronty a trojmesačný pobyt Červenej armády znamenal pre závod väčšie škody než samotné vojnové bombardovanie. Boli z neho odvezené hotové výrobky a suroviny, zabavené vybavenie ako automobily a výrobné stroje. Celková škoda dosiahla 24 miliónov korún, čo v tom období predstavovalo obrovskú finančnú čiastku. Šťastie však bratislavskú továreň celkom neopustilo a v júli 1945 odovzdala Červená armáda továreň štátu a ten neskôr dostal náhradu za odobrané suroviny.

Nasledovali smutne známe povojnové udalosti v podobe konfiškácie a znárodnenia.           Na závod bola v roku 1945 uvalená národná správa a v roku 1946 bol na základe Benešových dekrétov závod skonfiškovaný. V rámci centralizácie hospodárstva sem boli presunuté stroje z ďalších skonfiškovaných podnikov, najmä z českého pohraničia. Povojnové problémy so zásobovaním surovinami a nedostatkom finančných prostriedkov sa darilo pomaly prekonávať a ako prvá obnovila prevádzku konzerváreň. Tá sa však           v roku 1948 presunula do Rimavskej Soboty a závod zostal čisto cukrovinkovým.

Po zrušení národnej správy v septembri 1948 bol zriadený celoslovenský podnik „Slovenské závody na čokoládu, cukrovinky a ovocné výrobky“ a bratislavský závod sa stal jeho súčasťou.  Neskôr, v roku 1958, bol bratislavský závod zlúčený so závodmi FIGARO v Trnave a Piešťanoch a premenovaný na FIGARO n.p. V roku 1963 sa FIGARO stalo súčasťou kolosu Československej čokoládovne, ktorý združoval všetky československé cukrovinkárske továrne.

V 60-tych rokoch sa v rámci špecializácie výroby jednotlivých závodov zrušil podnik                  v Piešťanoch a jeho výroba sa presunula do závodu v Trnave, ktorý sa ďalej špecializoval na nečokoládovú výrobu. Bratislavské Figaro vyrábalo v tomto období čokoládový aj nečokoládový sortiment. Zmodernizovali sa tiež stroje z prvej republiky. V povojnových rokoch došlo aj k ustáleniu výrobného programu, ku ktorému patrilo: spracovanie kakaových bôbov, výroba polotovarov, čokoládových, cukrárskych a tukových poliev.           

 

Z čokoládových cukroviniek sa vyrábali tabuľkové čokolády, čokoládové tyčinky, formované a máčané čokoládové cukrovinky, dezertné zmesi, čokoládové dražé a kakaový prášok. Vo výrobe nečokoládových cukroviniek prevládali dropsy, furé, karamelky, želé, fondánové salónky a nečokoládové dražé. Prestali sa vyrábať náročné kolekcie, duté figúrky, žuvačky, či oblátky.

V roku 1985 prekročila ročná produkcia 18 000 ton výrobkov. Figaro Bratislava malo           36 percentný podiel na celoštátnej výrobe kakaa a 20 percentný podiel v tabuľkových čokoládach. V porovnaní s ročnou predvojnovou výrobou to bol takmer osemnásobný rast. Po nežnej revolúcii bola v roku 1992 v rámci privatizácie založená akciová spoločnosť Figaro, kde 67 percent akcií získal Jacobs Suchard, ktorý sa v roku 1993 spojil            s Kraft General Foods Europe.

Figaro muselo počas svojej histórie zdolať množstvo neľahkých prekážok, aj napriek tomu však zotrvalo a v súčasnosti je už tradičnou značkou s dlhodobou históriou. V dnešnom portfóliu Figara môžeme nájsť široký sortiment neodolateľných produktov vysokej kvality - čokoládové tabuľky, pralinky aj tyčinky, ktoré si neustále nachádzajú nových priaznivcov. A dlhoroční spotrebitelia? Tí už roky dôverujú svojej obľúbenej značke a kvalitným produktom, ktoré im už desaťročia prináša.

Najdôležitejšie medzníky z histórie Figara 

1896   - založenie továrne, pobočky firmy Bratov Stollwerckov v Rakúsko - Uhorsku

1900   - poškodenie továrne požiarom, veľká rekonštrukcia podniku

1907   - osamostatnenie dcérskej spoločnosti v Bratislave pod názvom „Bratia Stollwerckoví, a.s.“

1918-1924 vstup českého kapitálu

1944   - továreň poškodená vojnovým bombardovaním

1946   - konfiškácia továrne

1948   - znárodnenie

1958   - zlúčenie s trnavským a piešťanským podnikom Figaro, vznik celoslovenského národného podniku Figaro so sídlom v Bratislave

1992   - založenie akciovej spoločnosti Figaro

1992   - Jacobs Suchard získava 67 percent akcií Figara

1993   - spojenie Kraft General Foods Europe a Jacobs Suchard


Diskusia k článku:

dost aktualne teraz dat clanok o figare, potom, co prepukla kauza .. :-o fuuj figaro
Neregistrovaný - jejee, 25.1.2010 20:19
uz hned prva veta: "Obľúbená značka Figaro má bohatú tradíciu, plnú kvalitnej čokolády (...)" - vzhladom na tu aferu trochu zvlastne zaplatilo vam Figaro za reklamny clanok?
Neregistrovaný - ng, 27.1.2010 15:19
chcela by som sa vas opytat ci este vyraba vasa firma fondanove salonky ktore boli velmi dobre a ja ako dieta si spominam na ne velmi rada a nehovoriac o tom ,ze mi to pripomina socialisticke vianoce ,ktore mali velke kuzlo aj ked tych potravin na vianocny stol bolo menej a museli sme na ne v rade cakat.Dufam ,ze mi na moj dotaz odpoviete.
Neregistrovaný - neregistovany 31,11,2011, 31.10.2011 19:55
dikes za informacie o Figare,dufam že z projektu o Figare dostanem za 1 :P danke :)
Neregistrovaný - majkikus , 10.11.2011 18:59, istockova.majka(`na`)gmail.com
pani gabika predovsetkym dakujem za zaujimavy clanok o Figare ,nakolko mi jeho exzistencia v Bratislave vlastne riadila tak trosku moj zivotny osud ,uz od malicka som vedel ze rodicia si nemohli vybrat krajsiu stvrt v meste ako je STOLLWERCKOVA KOLONIA ,
Neregistrovaný - Dusan Ostrihon, 1.1.2012 22:36, adolf1313(`na`)azet.sk
ahoj
Neregistrovaný - Dominik, 29.1.2013 15:14
hladam robozu zdenko danyi
Neregistrovaný - , 31.10.2014 16:23, zdenko123456789(`na`)azet.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!