lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 28 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 15 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 18. Január, , Dnes oslavuje Bohdana
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Mýty a fakty o nočnom pomočovaní

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 11.4.2013
späť
Späť

Poslať
 

O nočnom pomočovaní detí čo-to vie každá mamička. Dokázali by ste však dieťaťu skutočne pomôcť? Tematika nočného pomočovania je opradená množstvom mýtov, ktoré dokážu naše dnešné vedomosti z tejto oblasti jednoducho vyvrátiť. Pri ich čítaní si možno uvedomíte, že nočné pomočovanie detí je ochorenie, ktoré sa dá liečiť, ak je rodič schopný zaujať k nemu správny postoj.

 

MÝTUS: Dieťa je lenivé ísť v noci na toaletu

PRAVDA: S lenivosťou tento problém nesúvisí. U väčšiny detí s nočným pomočovaním je v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu, regulačnej látky riadiacej tvorbu moču. Dieťa v spánku nevie rozpoznať signály preplneného močového mechúra a zobudiť sa na močenie.

 

MÝTUS: Dieťa treba v noci aspoň dvakrát zobudiť, aby išlo na toaletu

PRAVDA: Ak budete dieťa v noci budiť, rozhodne mu v jeho probléme nepomôžete, ale skôr prihoršíte. Nedokáže totiž súvisle prejsť všetkými fázami spánku a v konečnom dôsledku mu spôsobíte stres. Počas dňa bude navyše unavené a nesústredené.

 

MÝTUS: Ak vám dieťa nepovie o nočnom pomočovaní, pravdepodobne mu to neprekáža

PRAVDA: Žiadne dieťa sa nechce zobudiť v mokrej posteli. Pomočovanie v ňom vyvoláva hanbu a strach z odhalenia. Základným predpokladom na zvládnutie pomočovania je brať dieťa a jeho problém vážne, zľahčovanie nie je tou správnou cestou.

 

MÝTUS: Dieťaťu treba dať rázne najavo, že sa to už viackrát nemá zopakovať
PRAVDA: Karhaním nič nedocielite. Dieťa sa bude iba zbytočne báť a spôsobí mu to ešte väčšie stresy. Veľmi láskavo mu povedzte, nech sa pokúsi, aby sa to už nezopakovalo, prezlečte s ním posteľnú bielizeň a na ďalší deň ho pochváľte, ak sa situácia nezopakovala.

 

MÝTUS:  Moje dieťa je jediné, ktoré má problém s nočným pomočovaním

PRAVDA: Nočné pomočovanie nie je téma, s ktorou sa rodičia radi zverujú. Pritom ide o veľmi častý problém a vaše dieťa nie je jediné s týmito ťažkosťami. Nočné pomočovanie je po alergii druhým najčastejším problémom u detí.[1] Z desiatich detí veku 5 rokov sa pravdepodobne 2 v noci pomočujú.2

 

MÝTUS: Nočné pomočovanie je problémom výchovy

PRAVDA: Nočné pomočovanie rozhodne nie je problémom výchovy. Dieťa, ktoré sa v noci pomočuje, to nerobí naschvál a už vôbec nie preto, aby nahnevalo rodičov a nechcelo ich počúvať.

 

MÝTUS: Za nočné pomočovanie môže vo väčšine prípadov zlá rodinná situácia

PRAVDA: Je pravdou, že aj nesúlad v rodine, resp. iné stresujúce faktory v rodine môžu byť spúšťačom nočného pomočovania. Ak však tento stav nastane a dieťa sa začne pomočovať, je potrebné navštíviť detského lekára bez ohľadu na príčinu, ktorá tento stav vyvolala.


MÝTUS:
Z nočného pomočovanie každé dieťa vyrastie

PRAVDA: Nočné pomočovanie je veľmi rozšíreným problémom. S liečbou však netreba otáľať a čakať, kým dieťa vyrastie. Za ten čas sa môže poškodiť traumou jeho psychika a spôsobí mu to problém na celý život. Ročne sa nočné pomočovanie spontánne vylieči iba u  15 % detí, ktoré majú tento problém. Ba dokonca, v 2 % prípadov pretrváva problém nočného pomočovania aj v dospelosti.[2]


MÝTUS:
Pri nočnom pomočovaní netreba navštíviť odborníka

PRAVDA: Pediater je ten, ktorý by mal o tomto probléme vášho dieťaťa určite vedieť. On následne určí, či je potrebné navštíviť s dieťaťom detského nefrológa alebo psychológa. Je potrebné mu totiž odborne pomôcť, pretože ročne len 1 až 2 deti z 10 z toho postupne vyrastú.3 Ostatné sú bez liečby zbytočne týmto problémom traumatizované.

 

Viac informácií aj na stránke www.suchapostielka.sk.[1] ERIC 2001. A compilation from the Europa World Year Book 1998 using the statistics from surveys in Great Britain, Holland, New Zealand and Ireland (Butler 1998);57-64.

[2] Butler RJJ Child Psychol Psychiat 1998;39: 1–11.

3 Forsythe WI, Redmond A. Arch Dis Child. 1974; 49: 259–63.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!