lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 13 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 25. Február, , Dnes oslavuje Frederik/Frederika
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Program pre dobré zdravie pomáha ľuďom so schizofréniou

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 9.7.2010
späť
Späť

Poslať
 

Schizofrénia nie je len duševné ochorenie, ale negatívne ovplyvňuje aj telesné zdravie a celkový životný štýl chorého. Preto už niekoľko rokov úspešne funguje v mnohých krajinách, vrátane Slovenskej republiky, Program pre dobré zdravie. Ten sa sústreďuje na podporu pacientov s diagnózou schizofrénie a na ich smerovanie k zdravému životnému štýlu. Hlavným cieľom programu je nájsť cestu k aktívnemu a zdravému spôsobu života chorých, nie je to teda program, ktorý sa zaoberá iba redukciou telesnej hmotnosti.

 

Program pre dobré zdravie (PPDZ) vznikol na Slovensku v roku 2005, kedy skupina lekárskych odborníkov s podporou spoločnosti Eli Lilly založila prvé pilotné centrá. „V súčasnosti funguje na Slovensku 16 centier Programu pre dobré zdravie. Program je určený pacientom s psychotickým ochorením, akým je napríklad schizofrénia alebo schizoafektívna porucha. Účastníci Programu pre dobré zdravie sa pri pravidelných stretnutiach zoznámia s pravidlami zdravého životného štýlu, naučia sa kontrolovať svoju telesnú hmotnosť a môžu nadviazať aj nové sociálne kontakty,“ hovorí MUDr. Hana Jirátková zo spoločnosti Eli Lilly.

 

Pri tvorbe obsahu PPDZ čerpali odborníci zo Slovenska inšpiráciu v zahraničí, kde program v podobnej forme úspešne beží už niekoľko rokov a medzi pacientmi je veľmi obľúbený. Stretnutia prebiehajú pravidelne v bezpečnom prostredí malej skupiny ľudí s podobnými problémami a sú vedené vyškolenými inštruktormi. Súčasťou programu nie je priamo fyzické cvičenie, ale predovšetkým posilnenie motivácie a odovzdanie informácií o tom ako sa zdravo stravovať a hýbať. Účastníci dostávajú informácie a pomôcky vo forme brožúr a denníkov.

 

„Veľmi častým problémom celosvetovej populácie je nadváha a nezdravý životný štýl. Lieky proti psychóze, ktoré musia pacienti s psychickými poruchami dlhodobo užívať, môžu prispievať k nárastu hmotnosti a môžu zvyšovať aj chuť do jedla. Pacienti majú menej možností zúčastňovať sa aktivít na zlepšenie životného štýlu, čo sa týka pohybu aj stravovacích návykov. Práve takouto aktivitou je Program pre dobré zdravie, ktorý funguje zdarma na celom Slovensku,“ vysvetľuje prim. MUDr. Peter Korcsog, z psychiatrického oddelenia NsP v Rimavskej Sobote a garant projektu PPDZ na Slovensku.

 

Výsledky pacientov, ktorí prešli Programom pre dobré zdravie, sú veľmi povzbudivé. Program je úspešný, jeho absolventi väčšinou chudnú alebo aspoň ďalej nezvyšujú svoju hmotnosť. A nielen to – účastníci sa môžu v skupine navzájom podeliť o svoje starosti, ktoré im ich duševné ochorenie prináša. Prestávajú byť so svojou chorobou osamotení. V skupine môžu nadväzovať nové priateľstvá. Stretávanie sa s ľuďmi s podobnými starosťami prispieva k zlepšeniu kvality ich života a podporuje ich sebavedomie. O tom, že ide o aktivitu oceňovanú nielen účastníkmi, ale aj odbornou verejnosťou, svedčí udelenie Národnej psychiatrickej ceny profesora Vladimíra Vondráčka v Českej republike za rok 2009 autorom PPDZ.

 

Účasť na programe je bezplatná a pacienti sa môžu prihlásiť jednoducho prostredníctvom internetových stránok www.ppdz.sk alebo u svojho psychiatra.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!