lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 40 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 45 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 27. Január, , Dnes oslavuje Bohuš
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Autizmus v populácii stále povážlivo narastá

  Spracoval(a) : Petra
Dátum : 9.11.2013
späť
Späť

Poslať
 

 Kým v roku 1980 autizmus diagnostikovali u jedného z 5000 detí, v roku 2000 to bolo už jedno z 500 detí a v súčasnosti sa odhaduje, že zo 100 narodených detí bude jedno dieťa s autizmom, pričom u chlapcov je autizmus 3-4 krát častejší ako u dievčat,“ riaditeľka Autistického centra Andreas Kateřina Nakládalová.  

Odborníci v centre Andreas počas dvanástich rokov zaznamenávajú každoročne nárast takýchto diagnostík. Starostlivosť o ľudí s autizmom predstavuje 24 hodinový pracovný úväzok pre rodičov, príbuzných a odborníkov. Vzdelávanie, terapie a sprevádzanie sa musí realizovať individuálne. Dopyt po službách pomáhajúcich autistom je veľký a ponuka malá.

Ľudia s týmto postihnutím boli na Slovensku dlho označovaní za nevzdelávateľných. Už veľa rokov však triedy pre deti s autizmom vo vyspelom zahraničí niekoľko desaťročí dokazujú známy fakt, že má zmysel ich vzdelávať. Kateřina Nakládalová ďalej približuje, „ľudia s autizmom potrebujú špeciálny typ starostlivosti a vzdelávania, vďaka ktorej sú schopní pochopiť a prispôsobiť sa do určitej miery "nášmu svetu", s možnosťou plnohodnotnejšieho života. Momentálne začína byť pálčivá téma ich uplatnenia po ukončení vzdelávania. V tejto oblasti je pred nami ešte veľmi veľa práce.“

Autizmus je porucha vývinu, ktorá sa prejavuje u detí od detstva. Väčšinou sa prejaví vo veku od jeden a pol do piatich rokov. Je to stav, ktorý je charakterizovaný špecifickými príznakmi v oblastiach sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti. Porucha má mnoho podôb, stupňov, resp. miery narušenia jednotlivých oblastí (od uzavretia jedinca v "jeho vlastnom svete", s neschopnosťou komunikovať, hrať sa, vnímať a chápať pre zdravých ľudí bežné vnemy, na prvý pohľad prehliadnuteľné zvláštnosti v správaní dieťaťa s veľmi dobrou úrovňou komunikácie a inteligencie).

Autistické centrum Andreas n.o. je svojim úzko špecializovaným zameraním, charakterom, šírkou a kvalitou poskytovaných služieb jedinečným nielen v Bratislave, ale i na celom území Slovenska. Svojou kvalitnou úrovňou služieb presvedčili i odborníkov z Nadácie pre deti Slovenska a niekoľkokrát boli podporené ich projekty práve z fondu Hodina deťom. Centrum bolo založené v roku 2001 za účelom poskytovania všeobecne prospešných služieb v oblasti sociálnej pomoci a humanitárnej starostlivosti u populácie s autistickým syndrómom. Andreas n.o. poskytuje od svojho vzniku všeobecne prospešné služby vykonávaním sociálnej prevencie, poskytovaním sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie a doplnkovým vzdelávaním.

         Hlavné ciele Autistického centra Andreas n.o. sú:

·         zabezpečenie komplexných služieb pre klientov postihnutých autizmom a ich rodiny v celej škále veku,

·         vytvorenie takého modelu zariadenia, ktorý bude primeraný potrebám klientov s autizmom a ktorý dokáže vytvoriť dôstojné podmienky pre ich osobnostný rast,

·         skĺbiť doteraz neexistujúcu súčinnosť troch rezortov zdravotníctva - diagnostika, včasná intervencia a rehabilitačné centrum, školstva - predškolské rozvíjanie, vzdelávanie, mimoškolské a voľnočasové aktivity a  sociálne poradenstvo a prevencia následkov postihnutia,

·         otvoriť chránené dielne a chránené bývanie pre klientov centra.

          Autistické centrum Andreas, n.o. je od apríla 2005 Regionálnym centrom autizmu pre Bratislavský samosprávny kraj. Pôsobí ako školiace centrum pre Pedagogickú fakultu UK v BA, pre Fakultu psychológie Paneurópskej vysokej školy v BA, spolupracuje na výskume s Farmaceutickou fakultou a Fyziologickým ústavom UK v BA. Počas svojej existencie realizovalo veľmi veľa projektov, spolupracuje dlhodobo s mimovládnymi nadáciami, domácimi aj zahraničnými autistickými organizáciami. Andreas n.o. odovzdáva nadobudnuté skúsenosti ďalej, realizuje pravidelné semináre a workshopy pre rodičov a odborníkov. Spolupracuje so školami na integrácii detí, ktoré zvládajú  bežnú výučbu. Zriadil a prevádzkuje Súkromné centrum špeciálno – pedagogického poradenstva. Cieľom realizovania rôznych druhov aktivít neustále posilňujeme schopnosť klientov viesť plnohodnotný život s čo najvyššou mierou samostatnosti a nezávislosti.

Bližšie informácie o centre a o problematike autizmu nájdete na www.andreas.sk

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!