V priebehu nášho života musia prekonať približne 185-tisíc kilometrov, teda takú vzdialenosť, akoby sme štyri a po razy obišli zemeguľu. Ale aj citlivé nohy vydržia akúkoľvek záťaž – pod podmienkou, že sa o ne budete vhodne starať.
Opúchaniu a pocitu ťažkých nôh – tisíckam žien sa horúce dni spájajú s takýmto problémom -sa môžete vyhnúť.
Často sa prechádzajte a behajte. Nevyhýbajte sa chodeniu po schodoch ani plávaniu, pretože práve vtedy svalstvo nôh najlepšie pracuje. Vďaka námahe je krv v žilách schopná ľahšie prekonávať zemskú príťažlivosť a dostať sa nahor k srdcu a do pľúc, aby sa okysličila a vrátila naspäť do nôh.
Najzdravší pre nohy je pohyb, ktorý cvičí lýtkové svaly. Jednoduché cviky (napríklad krúženie chodidlami nahor a nadol) zmierňujú bolesť v prípade už existujúcich kŕčových žíl a sú aj najlepším profylaktickým cvičením, ktoré chráni nohy pred ich vznikom, pretože povzbudzujú krvný obeh.
Na dovolenke
Ľudia, trpiaci kŕčovými žilami, by mali čo najviac plávať. Horizontálna poloha tela a tlak vody zrýchľujú transport krvi . Významnú úlohu hrá aj chlad vody – zužuje cievy, ktoré potom lepšie pracujú.
Počas odpočinku pri mori alebo pri jazere sa snažte využiť tento čas aj na cvičenie vo vode. Je až dvakrát účinnejšie ako obyčajná gymnastika. Ak vám lýtka opuchnú, ľahnite si aspoň na pol hodiny a nohy uložte vyššie ako je hrudník.
Ťažkosti s chodidlami
Popraskaná koža na spodku chodidiel – to je častý problém ľudí s citlivou, suchou pokožkou. Tento problém je obzvlášť nepríjemný v lete, keď chodíme bez pančúch a ponožiek a chodidlá sú viac ohrozené odretím. Zhrubnuté miesta majú sklon popraskať a začínajú bolieť. Dobrá pedikérka tento problém veľmi rýchlo odstráni špeciálnym náradím. Po návšteve pedikúry by ste nemali zabúdať na každodennú hydratáciu chodidiel liečivými masťami a ťažkosti sa celkom iste nevrátia.