Rozkvitnuté lúky, dozrievajúce ovocie a sladkosti lákajú hmyz, aby sa dostal do ich blízkosti. A potom sa stane, že sa nedá vyhnúť kolízii a malý vpich, môže spôsobiť veľké starosti. Bodnutie hmyzom znamená veľké nebezpečenstvo najmä alergikov. U niektorých môže po bodnutí dokonca prísť až k takým príznakom ako sťažené dýchanie, zvracanie, hnačka a dýchavičnosť až šok.
To už je veľmi vážny a akútny stav s obehovým zlyhávaním, ktoré treba okamžite riešiť.
Ľudia, ktorí sú na bodnutie včiel alebo ôs alergickí, by si mali uvedomiť, že pri každom ďalšom bodnutí bude reakcia organizmu vždy prudšia. Preto – ak o svojej alergii vieme, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom a neustále so sebou nosiť odporúčaný liek.
Čo robiť po bodnutí
Reakcia na koži sa objaví chvíľku po bodnutí. Prejaví sa sčervenaním a opuchom. Ťažkosti sprevádza svrbenie. Môže sa objaviť aj koprivka. Včela nám zanechá v koži žihadlo, na ktorého konci je vačok s jedom. Pri vyťahovaní žihadla, by sme nemali vačok stlačiť, pretože sa nám do organizmu dostane ďalšia dávka jedu. Žihadlo je najlepšie strhnúť nechtom. Ak je ,,páchateľom“ osa, príznaky bodnutia sú rovnaké, iba na mieste bodnutia neostane žihadlo.
Snažme sa útoku predísť
1 Ak je vo vašej blízkosti včela alebo osa, neodporúča sa robiť prudké pohyby a utekať. V prípade, že je hmyz podráždený, treba ešte pred stretom zobrať nohy na plecia.
2 Pri častom pohybe vo voľnej prírode by sme mali obmedziť používanie parfumov, lakov na vlasy, dezodorantov. Kvetinové vône vo vrcholiacom lete radšej nepoužívajme.
3 Hmyz má v obľube kvetinové vzory a farby.
4 Na lúke sa pohybujme len v uzavretej obuvi.
5 Alergici by rozhodne nemali sekať trávu, trhať kvety a strihať kríky.
6 Osy a včely v žiadnom prípade nedráždime.