lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 20. December, , Dnes oslavuje Dagmara
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Povedať životu áno....?

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 18.9.2003
späť
Späť

Poslať
 

Samovražda je čin, ktorý desí a šokuje každého z nás. Ľudia, ktorí samovraždu spáchali, predovšetkým nenašli zmysel svojho života a nedokázali mu povedať áno. Človek sa rozhodne k samovražde na základe zhodnotenia svojho celého života. Otázka znie, či existuje taká situácia, ktorá je úplne beznádejná a jediným východiskom je samovražda.

 

Odpoveď na túto otázku je subjektívna. Jeden z veľkých omylov spočíva v tom, že ľudia majú určitú predstavu ako by „mal“ samovrah vyzerať- že je to osoba psychicky narušená- jednoducho „sú to blázni“ a „normálni ľudia takéto veci nerobia“. Je síce pravda, že o samovraždu sa častejšie pokúšajú psychicky labilní alebo depresívni ľudia, to ale neznamená, že existuje univerzálny typ.
Naozaj bolestivou sa stáva samovražda pre tých, ktorý týmto spôsobom stratili niekoho blízkeho. Takýto ľudia sú potom vystavení vysokému stresu a obviňujú sa, že mali „niečo urobiť.“ Títo ľudia pociťujú veľa protichodných pocitov ako je vina, smútok, bezmocnosť, hnev, strach atď. Veľmi často prepadávajú depresiám. Všeobecne vo všetkých prípadoch samovrážd treba človeka presvedčiť, že samovražda nevyrieši žiaden problém. Musíme im ukázať na fakt, že sú veľmi podobní hráčovi šachu, ktorý je postavený pred šachový problém, ktorý sa zdá byť ťažký a nevyriešiteľný. Keďže ho nevie vyriešiť, zmetie figúrky zo šachovnice. Tým sa ale nevyrieši žiaden problém. Tak isto v živote sa nevyrieši žiaden problém tým, že spáchame samovraždu. A tak ako sa onen šachista nedrží pravidiel šachu, práve tak porušuje človek, ktorý dobrovoľne volí smrť, pravidlá hry života. Tieto pravidlá hry predsa od nás nevyžadujú aby sme za každú cenu vyhrali, skôr len aby sme boj nikdy nevzdali.
Pocit pustoty, prázdnoty a nedostatku zmyslu života je označený ako existenčná frustrácia, teda nesplnenie našej najhlbšej túžby po zmysle. Existenčná frustrácia často vedie k dobrovoľnej smrti, samovražde. Vedecké práce ukázali na príklade päťdesiatich pokusoch o samovraždu, že k nim neviedli ani choroba, ani nedostatok peňazí, ani konflikty v práci alebo inde, ale udivujúca vec: beznádej, bezobsažnosť v zmysle nudy, teda nenaplnenie ľudskej túžby o platný obsah života.

Dôkazom tohto tvrdenia je aj tento príklad: Jeden starý lekár -dôchodca- prišiel na nápad, že bude tráviť jedno odpoludnie v týždni v blízkom domove pre slepcov, aby mohol slepcov, ktorí tam žijú utešovať a aby im podľa možnosti pomohol zmieriť sa so svojim poľutovaniahodným osudom. O niekoľko týždňov zistili, že títo obyvatelia domovu podľa jeho názoru vôbec netrpia tým, že sú slepí, ale niečím úplne iným: trpia nezmyselnosťou svojho života. Oni totiž nemali čo robiť, nemali žiadnu životnú úlohu, žiaden cieľ. Len zriedkakedy boli nejako zamestnaní. Bolo im postarané o hygienu, ubytovanie, jedlo. Cítili sa zbytoční, ich život nemal žiadnu náplň, boli frustrovaní.
Problém existenčnej frustrácie alebo „existenčného vákua“, sa v posledných rokoch rapídne množí a problém nezmyselnosti sa rozšíril z jednotlivca na celé vrstvy národa. Trpiaci človek v súčasnosti nie je chudobný, chorý ani opustený. Práve naopak, často žije dobrých podmienkach, ale trpí pochybnosťami o svojom živote a pocitom nezmyselnosti. Moderná doba blahobytu zo sebou prináša masové neurózy a znepokojujúci nárast všetkých psychopatických javov, od drog až po samovraždy alebo kriminalitu. Možno sa vám to nezdá, ale nezamestnanosť má tiež pustošivý vplyv na duševný život. Jeden psychológ povedal: „Nič nie je pre človeka tak neznesiteľné, ak stav bez úlohy, bez cieľa“ teda neexistuje nič, čo by človeku lepšie umožňovalo prekonávať problémy, ako práve ono vedomie, že pracuje na nejakej úlohe.
Vo svojom živote sa ľudia usilujú o to, aby našli a naplnili zmysel svojho života. Zmysluplnosť nášho života je to, čo nám dáva silu, napĺňa nás pocitom šťastia a o to sa každý z nás snaží. Človek sa usiluje o také hodnoty, ktoré by presahovali hranice na tomto svete. Čo človek skutočne chce nie je šťastie, ale mať dôvod k tomu, aby bol šťastný.


Diskusia k článku:

"... nezamestnanosť má tiež pustošivý vplyv na duševný život" ... za sociku MUSEL kazdy byt zamestnany, a predsa nam nebolo dobre...
Neregistrovaný - mixy, 18.9.2003 14:28
ako komu. Ale určite nebolo toľko samovrážd a depresívnych ľudí ako v dnešnej dobe. Ľudia mali istotu, že budú mať prácu, budú mať peniaze na svoje základné potreby. Určite by viacerí menili súčasný stav za socík.
Neregistrovaný - Tana, 18.9.2003 21:10
Dobry clanok, co sa tyka obsahovej stranky, len co sa tyka gramatickej stranky je v nom tolko hrubok, ze to az oci kole.
Neregistrovaný - Lenka, 19.9.2003 08:02
Nech mi redakcia prepáči, ale ja mám chuť spáchať sebevraždu po prečítaní Vášho článku. Keď vidím totiž Váš pravopis, je mi na grc. V množnim čísle prídavných mien sa totiž píše mäkké i. Napr. normálni ľudia, depresívni ľudia, psychicky labilní ľudia a pod.
Neregistrovaný - kika, 19.9.2003 08:57
Toľko pravopisných chýb som dávno nevidela. Mám pocit, že po prečítaní článkov na týchto stránkach by Ľ. Štúra trafil šľak.
Neregistrovaný - Dagmar, 19.9.2003 09:26
Kika, niééééééé, nerob to, nestojí to za tú námahu. Aj mňa síce dvíha zo stoličky, keď vidím tie chyby, no za tie roky by sme si už na Lady mohli na to zvyknúť. Je to tu pravidlom.
Neregistrovaný - korektorka, 19.9.2003 11:34
..ještě že jsem Čech, a zmíněných chyb v článku si nevšimnu...
Neregistrovaný - Jirka, 19.9.2003 14:17
Trosku nesuhlasim s nazorom, ze o ssamovrazdu sa casto pokusaju "normalni" ludia. Odhodlanie k samovrazde je velmi silna nielen citova zalezitost a nesie sebou vzdy (vzdy!) paticku (=choru) naladu (v medicinskom vyzname), ktorej podkladom nemusi byt strukturala alebo funkcna zmena v mozku. Rozhodne ale keby lekar alebo psycholog takehoto sloveka so suicidialnimi myslienkami dostal do ordinacie, normalizovanymi a standartnymi vysetrovacimi metodami by odchyl od normy (v zmysle teda "depresie so suicidialnymi sklonmi") odhalil. Vynima sa tomu snad len demonstrativna samovrazda, a ako to ja nazyvam samovrazda "z hluposti" (maly 9 rozny chlapec skocil z cinzaku, lebo mu jedno dievca slubilo, ze ak skoci, da mu pusu). To, ze sa " depresivni ludia so suicidialnymi tendencami" nezdaju byt chori, je len preto,ze ide o ochorenie duse, ze je to stav prechodny, casto ziskany, casto vyvolany strresovymi podnetmi (a nie organickou chorobou). A to je hlavny dovod preco takyto ludia unikaju nasej pozornosti a nedostanu sa vcas do ruk odbornikov, ktori by im dokazali pomoct. Samozrejme, tabuizovanie psychologov a psychiatrov, ktore si v sebe nosime, tomu neprispeiva.
Neregistrovaný - kata, 12.10.2004 14:40, bkata(`na`)post.sk
Ako má človek právo na život, tak má právo aj na smrť. Ako má právo žiť, tak má právo aj zomrieť.
Neregistrovaný - Človek, 28.8.2005 00:11, sab(`na`)centrum.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!