lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 28 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 27. November, , Dnes oslavuje Milan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Mýty o osteoporóze

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 8.11.2011
späť
Späť

Poslať
 

Mýtus č. 1: Som príliš mladá/ý na to, aby som sa zaujímal/a o osteoporózu

Fakt: Hoci je osteoporóza ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä po 50-tom roku života, nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste sa o osteoporózu zaujímali z hľadiska prevencie. Tá by mala zahŕňať zdravú a vyváženú stravu bohatú na vápnik a proteíny, dostatok vitamínu D a pravidelnú pohybovú aktivitu. Dôležité je tiež vyhýbať sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Dostatok kostnej hmoty v mladosti je dôležitým východiskom pre zdravie kostí vo vyššom veku. 

Mýtus č. 2: Osteoporóza je prirodzenou súčasťou starnutia

Fakt: V súčasnosti máme už pomerne dosť poznatkov o tomto ochorení a je známe, že nie u všetkých prichádza s vekom aj rednutie kostí. Vybudovanie silných kostí v mladosti, udržanie si ich zdravia počas dospelosti a pravidelná kontrola ich hustoty vo vyššom veku môže zminimalizovať riziko vzniku osteoporózy na minimum.

Mýtus č. 3: Iba staršie ženy trpia osteoporózou

Fakt: Osteoporóza nie je len „chorobou starších žien“. Stáva sa globálnym problémom a jej výskyt rastie so zvyšujúcim sa počtom a  starnutím populácie. V skutočnosti môže rednutie kostí u žien začať už vo veku 25 rokov.

Mýtus č. 4: Mužov sa osteoporóza netýka

Fakt: Štúdie dokazujú, že výskyt osteoporózy u mužov je vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo – trpí ňou približne jeden z piatich mužov. Každá tretia zlomenina bedrovej kosti a každá piata zlomenina stavca sa týka práve mužov. Riziko vzniku zlomenín u mužov prudko stúpa s nadmernou, dlhotrvajúcou a pravidelnou konzumáciou alkoholu. Pravdepodobnosť vzniku osteoporotickej zlomeniny u mužov nad 50 rokov je porovnateľná s rizikom vzniku rakoviny prostaty.

Mýtus č. 5: Ak už máte osteoporózu, nemôžete svoj stav zlepšiť

Fakt: Steoporóza môže byť liečená niekoľkými odborníkmi – všeobecným lekárom, endokrinológom, gynekológom, reumatológom či ortopédom. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré znižujú riziko vzniku zlomeniny stavca až o 65 % a ostatných zlomenín až o 70 %. Medikamentózna liečba, doplnky výživy zabezpečujúce dostatočný príjem vápnika a vitamínu D by mali byť dopĺňané pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá zlepšuje obratnosť a rovnováhu tela.

Mýtus č. 6: Osteoporóza nie je vážnou a už vôbec nie smrteľnou chorobou

Fakt: Osteoporóza je veľmi rozšíreným zdravotným problémom. Každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov sú ohrození vznikom osteoporotickej zlomeniny, pričom riziko úmrtia
na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je rovnaké, ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!