lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 18 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 49 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 16. Január, , Dnes oslavuje Kristína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
15 % opýtaných má osobnú skúsenosť s poruchou príjmu potravy!

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 17.7.2013
späť
Späť

Poslať
 

Dermacol spolu s Občianskym združením Anabell bojuje proti poruchám príjmu potravy, a preto sa spýtal zákazníkov na ich skúsenosti a názory

 

Prieskum spoločnosti Dermacol a Občianskeho združenia Anabell ukázal, že až 60 % opýtaných má vo svojom okolí osobu trpiacu niektorou z porúch príjmu potravy. Viac ako 61 % respondentov si myslí, že informovanosť mladých dievčat a chlapcov je u nás nedostatočná a mala by sa zvýšiť napríklad formou odborných prednášok na školách. 15 % respondentov odpovedalo, že s niektorou z porúch príjmu potravy má dokonca vlastnú skúsenosť. Do prieskumu bolo zapojených takmer 3 000 respondentov.

 

Prieskum ukázal, že až 95 % respondentov má všeobecné povedomie o poruchách príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia. Vníma rozdiel medzi nimi a vie ich dokonca zjednodušene vysvetliť. Väčší problém predstavovala ďalšia porucha, ktorou je záchvatové prejedanie. To už správne vysvetliť nevedeli a často ho prirovnávali k bulímii. Rozdiel medzi týmito pojmami je v tom, že pri záchvatovom prejedaní ľudia konzumujú veľké množstvo jedla, aj keď nepociťujú hlad a výsledkom je vo väčšine prípadov obezita.

 

Spokojných so svojou postavou je 29 % opýtaných a považuje ju za "priemernú". Až 32 % je so svojou postavou nespokojných a hodnotí ju tak, že majú "kilá navyše". Najväčší problém u dnešnej mládeže vzniká najmä neobjektívnym vnímaním svojho tela, ktoré môže byť spôsobené nevhodnými pripomienkami od spolužiakov, kamarátov a členov rodiny. Ako teda získať krásnu a štíhlu postavu? Nadpolovičná väčšina respondentov sa zhodla na kombinácii športu a zdravého životného štýlu. Potrebné je upraviť jedálny lístok, snažiť sa jesť primerane, pravidelne a pridať pohyb.

 

Odbornú pomoc by hľadalo 65 % respondentov u svojho doktora, psychológa či iných odborníkov, 21 % na internete a 11 % opýtaných u svojej rodiny, dobrých priateľov. Poruchy príjmu potravy sú vnímané ako závažný zdravotný problém či ochorenie. "Takmer 17 % respondentov odpovedalo, že za hlavnú príčinu týchto porúch považujú vplyv médií a mediálnych vzorov.  Je to tiež jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli bojovať proti týmto poruchám a pomôcť ľuďom, ktorí nimi už trpia. Je potrebné informovať ľudí, že tieto problémy existujú, hovoriť o nich a riešiť ich, "hovorí Valéria Gazdová, Marketing Manager značky Dermacol. Ďalšími príčinami sú najmä nízka sebadôvera, frustrácia z postavy a v neposlednom rade aj rodinné a partnerské vzťahy. Všetky tieto problémy nepriaznivo pôsobia na psychiku človeka, vyvádzajú ho z rovnováhy a nútia hľadať únikovú cestu, ktorá je často zvolená na úkor vlastného zdravia. Ak si všimnete vo vašom okolí, alebo začnete u seba pozorovať prvé príznaky, na nič nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Je dôležité vedieť sa o svoje problémy podeliť a nehanbiť sa požiadať o pomoc!

 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!